Efikasnost
Izvrsno iskorišćenje energije
Weishaupt toplotna pumpa zemlja/voda iz 1 kW električne energije proizvede 5 kW ogrevne snage. Stoga se na tržištu ubraja u uređaje koji najbolje iskorišćavaju energiju.
Sve od jednog dobavljača
Toplotna pumpa takođe opskrbljuje domaćinstvo i toplom vodom. Posebno elegantno rešenje predstavlja Weishaupt kombi rezervoar (WKS), koji u kompaktnom kućištu objedinjuje sve komponente spremanja i povezivanja toplotne pumpe, kruga grejanja i raspodele tople vode.
Prednosti uređaja
Za sve potrebe
Weishaupt toplotne pumpe zemlja/voda dolaze u izvedbi od 5 do 130 kW snage. Za modernizaciju u starim objektima na raspolaganju su izvedbe za visoke temperature polaznog voda, do 70 °C.
Ekstremno tih rad
Weishaupt toplotne pumpe ubrajaju se u najtiše na tržištu. To se može zahvaliti višestrukom odvajanju vibracija, potpuno zvučno izolovanom unutrašnjem kućištu i visokoefikasnom kompresoru bez mehaničkog pomeranja ventila.
Takođe i za hlađenje
Weishaupt toplotne pumpe zemlja/voda mogu se koristiti ne samo za grejanje, već takođe i za hlađenje zgrade. Kroz takozvano "pasivno hlađenje" leti se konstantno koristi niska temperatura tla i kroz sistem grejanja prolazi "hladna" voda za grejanje - krug grejanja postaje krug hlađenja.
Rukovanje
Jednostavno rukovanje
Zbog integrisanog komfornog regulatora, nameštanje sistema ima razumljiv tekst te se izvodi u svega nekoliko koraka.
Vredno potsticaja
Weishaupt toplotne pumpe su vrlo efikasne pa su stoga često predmet podsticaja.
Vaša pitanja.Naši odgovori o toplotnim pumpama.
Kako funkcioniše toplotna pumpa?
Toplotna pumpa je sistem grejanja koji crpi energiju iz okoline. Zemlja, vazduh ili podzemna voda mogu se koristiti kao izvor energije. Hladni krug u toplotnoj pumpi podiže energiju okoline na viši temperaturni nivo, koji je pogodan za grejanje zgrade. U idealnom slučaju, toplotna pumpa izvlači do 75% toplote iz okoline za grejanje zgrade. Preostalih 25% dolazi iz električne energije koja je potrebna toplotnoj pumpi za komprimovanje rashladnog sredstva.
Šta znači COP?
Kada se u slučaju toplotnih pumpi pominje Cop (Coefficient Of Performance), podrazumeva se takozvani koeficijent efikasnosti, koji ukazuje na efikasnost toplotne pumpe u standardizovanim uslovima. Međutim, ni na koji način se ne može izjednačiti sa JAZ, godišnjim faktorom efikasnosti, koji se odnosi na efikasnost celokupnog sistema u pojedinačnoj zgradi. Da bi se koeficijent efikasnosti, i time toplotne pumpe učinili uporedivim, osnovni zahtevi moraju biti identični, tj. standardna merenja i uslovi merenja moraju biti isti. COP vazdušne toplotne pumpe izmeren sa A2/W35 (temperatura spoljnog vazduha od 2° C i temperatura grejne vode na 35 °C) je niža nego sa A7/W35. Poređenje ne bi bilo moguće.
Da li postoji neko državno finansiranje za prelazak na alternativne izvore energije, poput solarnih sistema ili toplotnih pumpi?
Da, trenutno postoji više subvencija za grejanje iz obnovljivih izvora energije nego ikada ranije. Kao deo svog Programa podsticaja tržišta (MAP) za upotrebu obnovljivih izvora energije i Programa podsticanja energetske efikasnosti (APEE), nemačka savezna vlada je usvojila nove smernice za finansiranje. Svi koji se spremaju da zamene ili ugrade novi sistem grejanja imaće koristi od ovoga. Dodatne informacije i uzorke proračuna možete pronaći na https://www.weishaupt.de/service/foerdermoeglichkeiten.